Dr. Mustafa AYDIN 2018-03-12T22:52:46+00:00

Dr. Mustafa AYDIN
İstanbul Aydın Üniversitesi
Mütevelli Heyet Başkanı

1956 yılında doğan Dr. Mustafa Aydın, ilk, orta ve lise tahsilini Trabzon’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra eğitimine yurtiçi ve Daha sonra eğitimine yurtiçi ve yurtdışında devam ederek dilbilimi dalında master ve doktora çalışmalarını tamamladı. Akademik çalışmalarına halen devam etmektedir.

Bir dönem çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı da yapan Dr. Mustafa Aydın’ın Endülüs tarihindeki önemli edebi ve siyasi gelişmeleri konu alan “İbn-i Şüheyd” ve “Tevabi ve Zevabi” isimli yayınlamış ve İngilizce’ye çevrilmiş iki eseri bulunmaktadır. Siyasi, ekonomik ve kültürel ulusal ve uluslararası birçok konferans veren, İngilizce ve Arapça bilen Dr. Mustafa AYDIN; evli ve üç çocuk babasıdır.

1975 Yılında katıldığı Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çeşitli kademelerdeki yurtiçi ve yurtdışı görevlerinden sonra 1995 Yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olan Dr. Mustafa Aydın, bir dönem İstanbul Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Dr. Mustafa Aydın, Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkalığı görevini  yürüttüğü Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) kanalı ile 2003 yılında Türkiye’nin ilk vakıf meslek yüksekokulu olan Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu’nu kurdu.

İstihdam yaratan çözüm ortakları, yurtdışı eğitim imkanları, gelişim merkezleri gibi birçok ayrıcalığı mesleki yükseköğretime kazandıran  Anadolu BİL Meslek Yüksekokulunun yakaladığı bu pozitif ivmeyi 2007 yılında “Bir Dünya Üniversitesi” hedefi ile kurulan İstanbul Aydın Üniversitesine dönüştürdü. Kurulduğu yıldan beri vakıf üniversiteleri arasında “En Çok tercih Edilen” vakıf üniversitesi olma niteliğine sahip İstanbul Aydın Üniversitesi halen 36.000 civarındaki öğrenci sayısı, 2000’in üzerindeki akademik ve idari personeli, 7 ayrı lokasyonda konumlanmış çağdaş donanımlı kampüsleri ve 300’ü aşkın uluslararası işbirlikleri ile Türk Yükseköğretiminde önemli bir rol oynamaktadır.

Geri